روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی

خریداری بیش از 500 هزارتن چغندر قند از کشاورزان آذربایجان غربی
تاريخ نگارش : شنبه ، 17 آبان ماه ، 1393
موضوع :


  مدیر زراعت جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بیش از 500 هزار تن چغندر قند از آغاز فصل برداشت این محصول تا کنون از چغندر کاران استان خریداری شده است.


به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، جمشید دارا با بیان اینکه تاکنون مبلغ 700 میلیارد ریال از بابت چغندر تحویلی به کارخانه های قند آذربایجان غربی به کشاورزان پرداخت شده، اظهار کرد: مقرر شده است تا 50 درصد مبلغ چغندرقند خریداری شده از کشاورزان در هنگام تحویل محصول به کارخانه به آنان پرداخت شده و بقیه نیز به تدریج و به ترتیب اولویت تحویلی در اختیار چغندر کاران قرار گیرد.
دارا افزود: این میزان چغندر قند به قیمت تضمینی دو هزار و 100 ریال برای هر کیلوگرم و با عیار 16 درصد از کشاورزان خریداری شده است .
وی اضافه کرد: علاوه بر پرداخت مبلغ چغندر خریداری شده به کشاورزان استان، 300 ریال نیز کمک هزینه حمل به ازای هر کیلو از طرف کارخانجات به کشاورزان پرداخت می شود.
وی خاطر نشان کرد: آذربایجان غربی هم اکنون دارای رتبه برتر در تولید این محصول در کشور با عملکرد 53 تن در هکتار و نیز تولید بالای یک میلیون تن در سال است که امسال نیز پیش بینی می شود میزان تولید این محصول یک میلیون و 400 هزار تن باشد.
دارا با اشاره به سایر سیاستهای تشویقی در حمایت از چغندر کاران ادامه داد: کشاورزان چغندر کار در قبال دو تن چغندر تحویلی به کارخانجات 20 کیلوگرم تفاله به نرخ هر کیلو 20 ریال و دو کیلوگرم قند به نرخ 500 ریال به عنوان جوایز تشویقی دریافت می کنند.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: امسال 27 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در ارومیه و شهرهای جنوبی استان از جمله مهاباد، پیرانشهر و نقده زیر کشت این محصول رفته اند که نسبت به سال گذشته یک هزار هکتار کاهش سطح زیر کشت داشته ایم.
دارا افزود: با توجه به اینکه این محصول، یک محصول با نیاز آبی بالاست، در برنامه ریزی های آینده مقرر شده تا میزان سطح زیر کشت این محصول به 23 هزار هکتار کاهش یابد.
گفتنی است برداشت چغندر قند در آذربایجان غربی از 20 شهریور ماه در سطح استان آغاز شده و تا اواخر آذر و اوایل دی ماه به طول می انجامد .


منبع اين مطلب : سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی
http://www.waaj.ir

آدرس اين مطلب در اينترنت :
http://www.waaj.ir/mods.php?id=News&file=article&sid=1428