روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی

برداشت 840 تن محصول کنجد از اراضی پلدشت
تاريخ نگارش : شنبه ، 17 آبان ماه ، 1393
موضوع : مدیر جهاد کشاورزی پلدشت ، از برداشت 840 تن محصول کنجد از 700هکتار ازاراضی زیر کشت این محصول در سال زراعی 93-92 در این شهرستان خبر داد .


به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، قاسم تاروردی زاده میانگین برداشت این محصول در هر هکتار از اراضی این شهرستان را بین 850 تا 1600 کیلو گرم اعلام نمود و اظهارکرد :این میزان تولید بستگی به مدیریت مزرعه و عملکرد در واحد سطح، متغیر است و این محصول بیشتر به صورت کشت دوم بعد از کشت غلات و کلزا کاشته می شود .
تاروردی زاده با تاکید بر لزوم توسعه کشت دانه های روغنی مخصوصا" کلزا و کنجد به لحاظ کیفیت بالای روغن استحصالی از این محصولات ،افزود : کشاورزان به علت بومی بودن این محصول و سازگار بودن با شرایط آب و هوایی منطقه ، قدمت تاریخی کشت کنجد و رعایت تناوب زراعی در سال زراعی جاری در حدود 750 هکتار از مزارع این شهرستان دانه روغنی کنجد کشت نمودند.
وی اضافه کرد : باتوجه به اینکه برداشت کنجد اغلب به صورت دستی انجام می گیرد ، این کار نوعی ایجاد فرصت شغلی است که ازاین طریق برای تعداد بیش از300 نفر از روستائیان منطقه اشتغالزایی می شود .
وی ادامه داد : مهمترین چالش و مشکل این محصول بازاریابی و عدم وجود قیمت تضمینی و توافقی است و اگر حمایت های لازم از این محصول انجام پذیرد ، می توان با برگزاری کلاسهای ترویجی و آموزشی برای بهره برداران و افزایش سطح آگاهی های آنها با توجه به مقاومت این محصول به کم آبی و گرمای زیاد کنجد راجایگزین محصولات غیرضروری دیگر کرد.


منبع اين مطلب : سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی
http://www.waaj.ir

آدرس اين مطلب در اينترنت :
http://www.waaj.ir/mods.php?id=News&file=article&sid=1429