روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی

طرح احیای دریاچه ارومیه در قالب 79 پروژه عمرانی اجرایی می شود
تاريخ نگارش : يكشنبه ، 18 آبان ماه ، 1393
موضوع : معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت : طرح احیای دریاچه ارومیه در قالب 79 پروژه عمرانی با مشارکت دستگاههای اجرایی استان اجرایی می شود.


به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، هادی بهادری با اشاره به مصوبه اخیر هیئت دولت در خصوص تصویب بودجه پروژه های احیای دریاچه ارومیه افزود : طرح جامع احیای دریاچه ارومیه پس از جلسات متعدد کارشناسان و صاحبنظران در 27 محور و درقالب 79 پروژه مطالعاتی و اجرایی تدوین شد که در جلسه هفته گذشته دولت به ریاست دکتر روحانی رییس جمهور محترم برای عملیاتی شدن این پروژه ها بودجه 729 میلیارد و 600 میلیون تومان تصویب شد.
نماینده مجری طرح احیای دریاچه ارومیه اضافه کرد : علاوه بر این اعتبار ، در قالب برنامه های سالیانه دستگاههای اجرایی 197 میلیارد تومان و از محل صندوق توسعه ملّی نیز 487 میلیارد تومان نیز برای پروژه های ویژه احیای دریاچه ارومیه پیش بینی شده است که در مجموع اعتباری افزون بر 1407 میلیارد تومان را شامل خواهد شد.
وی با بیان اینکه اعتبارات مصوب برای اجرای پروژه ها در استانهای واقع در حوزه آبریز دریاچه ارومیه شامل آذربایجان غربی و شرقی و کردستان هزینه می شوند ، خاطر نشان کرد : نصب شش هزار دستگاه کنتور هوشمند و برق رسانی به سه هزار حلقه چاه با اعتباری در حدود 62 میلیارد تومان ، اجرای طرح آبیاری قطره ای در 10 هزار هکتار از باغات و آبیاری بارانی در هفت هزار هکتار از مزارع با صرفه هزینه 70 میلیارد تومان و جلوگیری از هدر رفت آب با اجرای طرح انتقال آب با استفاده از لوله های پلی اتیلن به طول هزار کیلومتر و با اختصاص 80 میلیارد تومان از جمله این پروژه هاست .
معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی همچنین به اجرای شبکه های مدرن آبیاری در زمینهای زیرکشت در حوضه دریاچه ارومیه با اعتباری افزون بر 60 میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: لایروبی رودخانه های متصل به دریاچه ارومیه به طول 45 کیلومتر و اختصاص اعتبار 15 میلیارد تومان به همراه پروژه انتقال آب رودخانه زرینه رود از جنوب دریاچه با 26 میلیارد تومان از دیگر پروژه های اجرایی است که با مصوبه دولت عملیاتی می شوند.
هادی بهادری شناسایی کانونهای ریزگرد و تثبیت آنها را از جمله پروژه های مهم دانست و افزود: برای جلوگیری از گسترش خطرات انتشار این ریزگردهای نمکی از داخل دریاچه دو اقدام عملی پیش بینی شده است که از محل این اعتبارات مصوب برای اجرای عمل تثبیت در داخل دریاچه 15 میلیارد تومان به سازمان حفاظت از محیط زیست و تثبیت در خارج از بستر دریاچه نیز 90 میلیارد تومان در اختیار سازمان جنگلها و مراتع قرار می گیرد.
مطالعه انتقال آب از سایر حوزه های اطراف دریاچه ، مطالعه و احداث پارک ملی در محدوده 1500 هکتاری جنوب دریاچه ارومیه با اختصاص 15 میلیارد تومان و همچنین اختصاص 20 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح های فرهنگی ، آموزشی و ترویجی در اختیار استانداریهای سه استان حاشیه دریاچه ارومیه از دیگر مصوبات جلسه هیئت دولت بود که معاون امور عمرانی به آن اشاره کرد.
بهادری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه با مصوبه دولت قول ریاست جمهور به مردم برای نجات دریاچه ارومیه محقق شد و تمامی دستگاههای اجرایی در استان آمادگی لازم را برای اجرایی شدن این پروژه ها دارند.


منبع اين مطلب : سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی
http://www.waaj.ir

آدرس اين مطلب در اينترنت :
http://www.waaj.ir/mods.php?id=News&file=article&sid=1430