روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی

همایش سیستمهای آبیاری تحت فشار در آذربایجان غربی برگزار شد
تاريخ نگارش : شنبه ، 13 دي ماه ، 1393
موضوع : مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : در نظرداریم در 17 هزار هکتار از اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در طی یک سال آینده سامانه آبیاری تحت فشار اجرا کنیم .


به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، فیض اله شمس در همایش و کارگاه آموزشی یکروزه آشنایی با عملیات اجرایی سیستمهای نوین آبیاری تحت فشار در استان که در سالن دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد برگزار شد ، با بیان اهمیت تجهیز اراضی کشاورزی استان به سامانه آبیاری تحت فشار، افزود : تجهیز این میزان از اراضی در حدود 10 هزار هکتار به صورت قطره ای و هفت هزار هکتار نیز به صورت بارانی خواهد بود .
وی با اشاره به تفکیک شهرستانی اجرای این طرح در اراضی کشاورزی 9 شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه تصریح کرد : درشهرستان میاندوآب در سطح 2200 هکتار آبیاری بارانی و5000 هکتار قطره ای ، ارومیه در سطح 700 هکتار بارانی و1150 هکتار قطره ای ، در مهاباد در سطح 500 هکتار بارانی و 750 هکتار قطره ای ، اشنویه در سطح 440 هکتار بارانی و 500 هکتار قطره ای ،سلماس در سطح 480 هکتار بارانی و 350 هکتار آبیاری قطره ای اجرا خواهد شد .
شمس مساحت اراضی قابلیت تجهیز به سیستمهای نوین آبیاری در شهرستانهای شاهین دژ را در سطح 1500هکتار بارانی و850 هکتار قطره ای ، تکاب در سطح 110 هکتار بارانی و100 هکتار قطره ای، بوکان در سطح 500 هکتار بارانی و 800 هکتار قطره ای و در شهرستان نقده را نیز با 540 هکتار آبیاری بارانی و 500 هکتار آبیاری قطره ای عنوان کرد و افزود : پیش بینی می شود در طی یک سال آینده اراضی مذکور به سیستمهای نوین آبیاری تجهیز شوند .
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، با اشاره به پرداخت یارانه های دولتی جهت تغییر الگوی آبیاری در مزارع خرده مالکی نیز گفت: کشاورزانی که بخواهند روش آبیاری خود را از شیوه های سنتی به مدرن تغییر دهند می توانند برای تغییر شیوه آبیاری به ازای هر هکتار آبیاری قطره ای 65 میلیون ریال، آبیاری بارانی 50 میلیون ریال و آبیاری کم فشار 32 میلیون ریال یارانه دولتی دریافت کنند.
وی گفت: کشاورزانی که نتوانند با این میزان یارانه نیز الگوی آبیاری خود را تغییر دهند به همان اندازه می توانند از تسهیلات بانکی برخوردار شود.
شمس تاکید کرد : اجرای طرح های آبیاری تحت فشار در مناطق مختلف استان یکی از اهداف اساسی و اولویت های کاری سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می باشد و در این زمینه برنامه ریزی ها و اقدامات لازم برای استفاده بهینه از آب کشاورزی در راستای کمک به بحران کمبود آب دریاچه ارومیه انجام گرفته و در حال اجراست.
مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این همایش اظهارکرد : در حال حاضر اعتباری در حدود شش میلیارد و 500 میلیون تومان از محل اعتبارات کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه مصوب شده به مدیریت ترویج جهاد کشاورزی استان جهت آموزش ، اطلاع رسانی و آگاه سازی و توجیه کشاورزان در رابطه با افزایش سهم مشارکت بهره برداران و توانمندسازی آنان برای اجرای طرحهای احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی تخصیص یابد .
امین آقایی ضمن تاکید بر ضرورت استفاده بهینه از منابع آب و خاک در استان افزود : با توجه به اینکه بخش زیادی از آب مصرفی ما در اراضی کشاورزی به هدر می رود یکی از راههای افزایش بهره وری و بالابردن راندمان تولید در مزارع جلوگیری از هدر رفت آب با استفاده از تجهیز اراضی به سیستمهای نوین آبیاری می باشد .
وی اذعان داشت : ما آمادگی خود را برای اجرای هر چه بهتر و سریعتر این طرحها و پیشبرد اهداف سازمان اعلام می نمائیم و در این راستا باید از نظرات و تجربیات متخصصین و فارغ التحصیلان سازمان نظام مهندسی نیز بهره بگیریم .
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی با اشاره به کسب رتبه اول کشوری توسط آذربایجان غربی در تعداد کشاورزان نمونه ملی در سال زراعی 93-92 خاطر نشان کرد :کسب این رتبه نشان دهنده تلاش شبانه روزی و بی شائبه بهره برداران استان و نتیجه حضور پررنگ آنها در کلاسهای ترویجی و آموزشی ،ارتباط تنگانگ آنها با مروجین و استفاده از آخرین یافته های علمی و تحقیقاتی در بخش کشاورزی است .
آقایی در ادامه به موضوعاتی از قبیل توجه به افزایش صادرات محصولات کشاورزی ، قرار دادن سیاستهای تشویقی برای بهره بردارانی که ازروشهای نوین آبیاری استفاده می کنند ، توجه به توسعه مدیریت مشارکتی و استقرارالگوی کشاورزی پایدار در منطقه در جهت بالابردن راندمان تولیدات بخش کشاورزی استان تاکید کرد .
مدیر جهاد کشاورزی مهاباد نیز در این همایش باتوجه به اینکه مهاباد یکی از شهرستان های پیشرو در اجرای طرح های آبیاری تحت فشار و تولید محصولات کشاورزی در استان به شمار می رود ، افزود : انتخاب پنج نمونه ملی از این شهرستان در تولیدات بخش کشاورزی در سال جاری که یکی از این نمونه ها به نام مصطفی معروفی با اجرای 122 هکتار آبیاری بارانی رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص داده است ، خود دلیلی بر این مدعاست .
در ادامه این همایش که با همکاری معاونت فنی استانداری و سازمان جهاد کشاورزی استان ترتیب یافت ،به صورت همزمان کارگاه آموزشی نیز جهت آشنایی با شیوه های نوین سیستمهای نوین آبیاری برای حاضرین نیز برگزار شد .


منبع اين مطلب : سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی
http://www.waaj.ir

آدرس اين مطلب در اينترنت :
http://www.waaj.ir/mods.php?id=News&file=article&sid=1599