روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی

برداشت سنجد از باغ های خوی آغاز شد .
تاريخ نگارش : پنجشنبه ، 12 آبان ماه ، 1390
موضوع :


  به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی ، برداشت محصول سنجد از باغ ها و حاشیه زمین های زراعی شهرستان خوی آغاز شد .


مدیر جهادکشاورزی شهرستان خوی گفت : درخت سنجد در باغ ها و حاشیه زمین های زراعی خوی به عنوان بادشکن کشت می شود و میوه آن به علت فواید فراوان درمانی ، مشتریان زیادی دارد .
حسن حسین زاده با بیان اینکه درخت سنجد ، درخت خارداری است که در برابر شوری خاک و کم آبی مقاومت زیادی دارد ، افزود : تعداد درختان سنجد در خوی به بیش از 10 هزار اصله رسیده و عملکرد تولید این میوه در شهرستان خوی در مقایسه با میانگین کشوری 2 برابر است .
مدیر جهادکشاورزی خوی ، میزان سطح زیر کشت سنجد در این شهرستان را 13 هکتار اعلام کرد و گفت : پیش بینی می شود امسال از این مقدار بیش از 36 تن محصول برداشت شود .
وی اظهار کرد : بر اساس فعالیتهای آموزشی و ترویجی در خصوص فواید مصرف گیاهان دارویی ، سطح زیر کشت این محصول در سال زراعی جاری نسبت به سال های قبل به مقدار 3 هکتار افزایش یافته که 15 درصد رشد دارد .
سنجد به عنوان یک میوه دارویی موثر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است ، به ویژه استفاده از آرد آن بدون جدا کردن پوست و هسته در درمان لثه و دندان ، آرتروز ، پوکی استخوان ، جلوگیری از خون ریزی داخلی معده ، دردهای روماتیسمی و مفصلی ، درمان اسهال در کودکان و افزایش هوش نقش بسزایی دارد و امروزه از آن در صنعت تولید لوازم آرایشی هم استفاه می شود .
میوه سنجد به عنوان یکی از سین های سفره هفت سین عید نوروز از زمان های قدیم در سبد غذایی مردم خوی وجود داشته و در فصل زمستان به همراه کشمش ، گردو و تخم آفتابگردان آجیلی از جمله تنقلات مردم آذربایجان غربی به شمار می رود .
مردم خوی در گذشته از مخلوط آرد سنجد و شیر یک نوع کلوچه تهیه می کردند که بسیار لذیذ و مقوی بود .
میوه سنجد در چهار نوع و شامل انابی ، پائیزی ، سفید و سیاه در این شهرستان یافت می شود . برداشت میوه سنجد در خوی از اوایل نیمه دوم مهر ماه آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه می یابد .
کد خبر : 417           ساعت : 20:53:47           تاریخ : 12-08-1390مرکز اطلاع رسانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی


منبع اين مطلب : سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی
http://www.waaj.ir

آدرس اين مطلب در اينترنت :
http://www.waaj.ir/mods.php?id=News&file=article&sid=417