رونق تولید

رونق تولید
 

منوي اصلي

 سامانه مدیریت تسهیلات بانکی 
 توسعه سامانه های نوین آبیاری 
 ثبت نام شناسنامه بهره بردار 
 درخواست صدور پروانه 
 سامانه ثبت اطلاعات ایثارگران 
 سامانه ثبت نام تسهیلات بانکی 
 سامانه خدمات فنی و مشاوره ای 
 سامانه رسیدگی به شکایات سازمان جهاد کشاورزی 
 سامانه سوخت 
 سامانه شناسنامه بهره بردار 
 سامانه فراگیر آموزش کارکنان 
 سامانه کارمند ایران 
 طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی 
 فرم بازدید و نظریه کارشناسی 
 هواشناسی و سیبستم باران 
 پنجره واحد خدمات الکترونیک و ثبت درخواست مجوز 
 فرآیند ارائه خدمات مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی 
 فرآیند ارائه خدمات معاونت بهبود تولیدات دامی 
 فرآیند ارائه خدمات معاونت بهبود تولیدات گیاهی 
 فرآیند ارائه خدمات معاونت توسعه مدیریت و منابع 
 پرسشنامه طرح تکریم ارباب رجوع 
 آرشیو خبری 
 آشنایی و ارتباط با مسئولین 
 اطلاعات تماس با سازمان 
 اهداف كلان وزارت جهاد كشاورزی 
 بیانیه توافق سطح خدمت در ‌تارنما 
 بیانیه سیاست حفظ حریم شخصی کاربران 
 تاريجچه و قانون تشكيل وزارت جهاد كشاورزی 
 راهبرد مشارکت الکترونیکی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی 
 ساختار تشکیلاتی 
 سياستهای كلی نظام اداری 
 منشور اخلاقي سازمان 
 وظايف و اهداف جهاد كشاورزی 
 اداره کل امور عشایر 
 اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری 
 اداره کل دامپزشکی 
 سازمان تعاون روستایی استان 
 سازمان نظام مهندسی کشاورزی 
 صندوق توسعه کشاورزی 
 مرکز تحقیقات کشاورزی 
 حوزه نمایندگی ولی فقیه 
 معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی 
 معاونت بهبود تولیدات دامی 
 معاونت بهبود تولیدات گیاهی 
 معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی 
 روابط عمومی 
 مدیریت ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات 
 مدیریت امور اراضی 
 مدیریت تعاون روستایی 
 مدیریت حراست سازمان 
 مدیریت شیلات 
 مدیریت صنایع کشاورزی 
 مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی 
 آرشیو خبری 
 فرایند های خدمت 
 لیست شرکت های خدمات فنی و مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی 
 اداره کل هواشناسی 
 استانداری 
 صدا و سیما 
 بانک اطلاعات داده های کشاورزی 
 تنوع گیاهان دارویـی در آذربایجـان غربی و تاثیر آن بر اقتصاد و توسعه بخش کشاورزی استان 
 بخشنامه ها و دستورالعمل ها 
 سازمان اموراراضی کشور 
 سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی 
 مرکز آمار ایران 
 نقشه جامع علمی کشاورزی 
 تلفن های سازمان 
 زمان ملاقات عمومی مدیران 


 

نظرسنجي

اين بلوک فاقد محتوا مي باشد .
 

پیوندها

 
اين نشانگر را هنگام مطالعه متن به جاي مورد نظر انتقال دهيد
مقالات

 در  

حماسه اقتصادی ،تجلی فرهنگ ومدیریت جهادی ()دو عامل اصلی شکل گیری جهاد سازندگی وفرهنگ جهادی موثر بود .
1 ) شرایط خاص زمانی و نیازهای کشور انقلابی و شعارهایی که انقلاب برای رفع فقر ، محرومیت ، ایجاد و استقرار عدالت و جبران عقب ماندگیهای به میراث مانده از رژیم گذشته و ضرورت حرکت شتابان در امر سازندگی داده بود .
2 ) پیام تاریخی حضرت امام ( ره ) و افق بلند دیدگاه آن رهبر فرزانه و فراخوان و بسیج تمام نیروها و امکانات در جهت سازندگی و محرومیت زدایی از روستاها
- جهاد سازندگی با شور و نشاط انقلابی و انگیزه بر خواسته از ایمان و اخلاص جوانان عاشق به امام و خدمت صادقانه پایه ریزی شد.
- جهاد در زمان شکل گیری نه اداره بود ، نه ساختار سازمانی داشت و نه ساختمان و امکانات داشت بلکه تشکیلاتی ساده و بی آلایش و کم توقع بود.
- در جهاد سازندگی آنچه مهم بود کار ، تلاش شبانه روزی ، ایثار ، اخلاص ، فداکاری و اطاعت از ولایت بود و در آن تشکیلات، حقوق و مزایا، رئیس و مرئوس بودن، مدیر و کارمند بودن ، وقت و ساعت کاری، نام و نشان نیز مفهومی نداشت .
- در جهاد سازندگی روحیه ابتکار ، خلاقیت ، نوآوری ، خستگی ناپذیری و سخت کوشی ، شهامت ، جسارت ، شجاعت ، پایداری و مقاومت در برابر سختی‌ها و ناهمواری‌ها ، حفظ ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب حاکم بود.
جهادگران جهاد سازندگی ، با تجربه بسیار اندک ، دریافتند که رمز موفقیت در کار ، کم کردن فاصله‌ها با مردم محروم روستایی و ایجاد فصل مشترک زندگی با آنان و به عبارتی با مردم بودن و لمس کردن دردها ، محرومیت‌ها و مظلومیت‌های آنان و نفوذ در عمق وجود آنان است .
جهاد سازندگی رمز موفقیتش حرکت جهادی در دو عرصه به صورت هم زمان بود یعنی حرکت فرهنگی ، آموزشی و مشارکتی به همراه فعالیت‌های عمرانی ، آبادانی و حرکت‌های توسعه ای بود و به خاطر همین توانست در فرصت کمی، مدیریت روستا و هرم قدرت در روستا را متناسب با اهداف و آرمان‌های انقلاب ، معماری مجدد نماید و ساختار قدرت و مدیریت روستاها را پایه تعالیم عالیه اسلام و خواست ، اراده و مشارکت مردم بنا نهد و نهاد مقدس شورای اسلامی را در روستاها که یکی از اصول قانون اساسی بود عملیاتی و مشارکت مردم را در عرصه محرومیت زدایی نهادینه نماید .
مدیریت جهاد : در جهاد سازندگی مدیریت مبتنی بر پایه شورا و مشورت و مشارکت بود . مدیریت شورایی یکی از ویژگی‌های دیگر جهاد بود و همین نوع مدیریت فضا را برای عملی شدن مدیریت مشارکتی و استفاده از نظرات و عقل و تفکر جمعی و مشارکت همه جهادگران در عرصه های تصمیم گیری و برنامه ریزی از پایین به بالا و بر پایه نیازها و خواست واقعی مهیا کرده بود .
در روزهایی که جهاد و روحیه جهادی زبانزد همگان بود تشریفات و تجملاتی در کار نبود آنچه بود سادگی و بی آلایشی، راستی و درستی، صداقت و تعهد بود از سیاسی کاری و نیرنگ و دورویی خبری نبود و آنچه بود صفا و صداقت در هر جای جهاد حکم فرما بود.
در فضای اولیه جهاد عشق و ایثار، جهاد و شهادت، حضور در مناطق محروم و دور افتاده و استقبال از حضور در عرصه های دفاع مقدس یک فضیلت و ارزش و یک رویه و یک باور بود.
در ایام شکوفایی ارزش‌ها انقلابی در جهاد ، خبری از تملق و تعریف و تمجید نادرست نبود و انتقاد دلسوزانه، صراحت لهجه طرح دیدگاه‌ها و نقطه نظرات، انتقاد پذیری و تحمل، صعه صدر و خوش‌رویی و شور و مشورت در امور به عنوان یک فرهنگ و منش در همه بخش‌ها و حوزه‌ها حاکم بود
ویژگی‌های فرهنگ و مدیریت جهادی
1- ایثارگری: ایثارگری در جبهه های جنگ و دفاع مقدس و در عرصه محرومیت زدایی
2- مردمی بودن
3- انعطاف پذیری
4- دین مداری و ولایت محوری
5- اعتماد متقابل در تمام سطوح سازمان

فرهنگ جهادی که خود موجب پدیدار شدن مدیریت جهادی شد در هر مقطع کارکردهای خاص خود را داشت :
فعالیت های جهاد سازندگی که با فرهنگ جهادی عجین بود در دهه اول و دوم انقلاب و قبل از ادغام بسیار چشمگیربودویژگی‌هایی که برای فرهنگ جهادی بر شمردیم به این نهاد نوپا و نیروهای سخت کوش آن این امکان را فراهم کرد که بتوانند در مدت زمان کوتاه اثرات بسیار ارزشمند از خود به یادگار بگذارند.
بخشی ازدستاوردهای 20 سال فعالیت جهادسازندگی
1- برداشتن گام بلند در محرومیت زدایی از روستاها و اجرای طرح‌های خدماتی و زیر بنایی مثل احداث جاده و راه‌های روستایی (شوسه و آسفالت) برق کشی، آب رسانی به روستاها، احداث پل‌ها، بهسازی روستاها و کاهش شکاف و فاصله بین روستاها یا جامعه شهری از نظر برخورداری از امکانات رفاهی وخدماتی
2- حرکت شتابان در افزایش تولید و اجرای طرح‌های سنابل یک و دو و طرحهای خودکفایی
3- حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل و پذیرفتن مسئولیت خطیر مهندسی رزمی وپشتیبانی دفاع مقدس و افتخار آفرینی در جبهه های مختلف در جنوب با بزرگراه سید الشهداء، پل خیبر، پل اروند، طراحی و ساخت بالابرها، ماشین‌های ضد شیمیایی و . . . و تقدیم هزاران شهید و جانباز و آزاده درراه اعتلای انقلاب اسلامی درسطح کشور
4- برداشتن گام‌های بلند در عرصه های علمی (جهاد علمی) ساخت سیلوهای مدرن و...
5 - فعالیت های فرهنگی در روستاها و رساندن پیام انقلاب به مردم بویژه قشر جوان جامع روستایی با تشکیل
کتابخانه های روستایی ونمایشگاهها و...
6 - فعالیت های آموزشی و ترویجی و راه اندازی خانه های ترویج و مراکز آموزش در سطح دهستانها و
توانمند سازی کشاورزان و روستائیان در مشاغل و فعالیت های مختلف
7 - تشکیل نهاد شورای اسلامی در روستاها و تحول در شیوه مدیریتی روستاها و بهره گیری از مشارکت مردم در اجرای برنامه های محرومیت زدائی و توسعه روستاها
8 - اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری و حفظ و احیاء منابع طبیعی
9 - تشکیل ستاد پشتیبانی جنگ و جمع آوری کمک های مردمی برای رزمندگان و جذب و آموزش و سازماندهی نیروها و ماشین آلات مردمی برای فعالیت در خدمات رسانی ، پشتیبانی و مهندسی رزمی جنگ تحمیلی
10 - مهمتر از همه تربیت نیروهای ارزشی و توانمند در تامین بخش اعظمی از مدیران دستگاههای اجرایی در سطح کشور و معرفی شیوه جدید مدیریتی در سیستم اداری جامعه به نام مدیریت جهادی
آری این دستاوردها بود که رهبر فرزانه ومعمار کبیر انقلاب اسلامی در پیامی خطاب به جهادگران فرموده اند :(زحمات بی وقفه جهاد این سنگرسازان بی سنگر در دفاع مقدسمان از جمله مسائلی است که ترسیم آن در قالب الفاظ نمی گنجد .عشق جهاد در خدمت به اسلام ومردم چشم دل عشاق خدمت به دین ومردم را روشن نموده است شجاعت دلیر مردان وشیر زنان جهادیمان در جهادمان علیه کفر وبیداد زبانزد خاص وعام است وسعت دامنه گذشت وایثار مردان وزنان جهاد ،جنگ وصلح ،بزرگ وکوچک ،فقیر وغنی این مرز وبوم را فرا گرفته است .جهاد شمائل دنیای آزادی واستقلال در عرصه کاروتلاش وپیکار علیه فقر وتنگدستی ورذالت وذلت است. .....اگر ایران را بر پایه استقلال واقعی پایه ریزی نکنیم هیچ کاری نکرده ایم چشم امید من به شما سازندگان پرشور ونشاط اسلامی است )
در سال 79 بنا به صلاحدید مجلس شورای اسلامی و تصویب قانون ادغام جهاد سازندگی و کشاورزی و تشکیل نهاد جدید به نام جهاد کشاورزی این نهاد نو پا، مدیریت جدید در عرصه ای بس گسترده را به خود گرفت و دستاوردهای عظیمی هم به دست آورده است که از مهمترین آنها میتوان برداشتن گامهای بلند در امر خودکفائی درمحصولات اساسی وتوسعه سامانه های ابیاری تحت فشار ونوین وورود تکنولوژی جدید وبهبود مکانیزاسیون ومهمتر از همه بکارگیری مهندسین کشاورزی در قالب مشاورین وناظرین فنی در کنار کشاورزان را می توان نام برد ولی قبل از پرداختن به محورهای اصلی برنامه های این نهاد انقلابی در حال حاضر لازم است به مسائل، مشکلات و چالش هایی که بخش کشاورزی در استان ما در این مدت با آنها رو برو بوده است و یکی از ماموریت‌های جهاد کشاورزی در این ایام بویژه در سالی که مزین است به سال حماسه اقتصادی بر داشتن گامهای عملی جهت حل این چالش ها یکی از ماموریتهای این نهاد انقلابی می باشد اشاره ای داشته باشیم.
چون ما بر این باوریم باید با راهبردهای تعیین شده از سوی مقام عظمای ولایت به سمت استقلال اقتصادی برویم تا آسیب پذیری ما کاهش یابد چرا که فشارهای تحریم اقتصادی در سال 91 نشان داد که دشمن از ضربه زدن به ایران اسلامی در هر عرصه ای که بتواند، دریغ نخواهد کرد و در این میان بخش کشاورزی در خلق حماسه اقتصادی جایگاه مهم و نقش بی بدیلی دارد.
چالشهای اصلی در بخش کشاورزی استان
1. سنتی بودن غالب شیوه های تولید و عدم استفاده مناسب از فناوریهای جدید در تولید، آبیاری، بسته بندی و . . .
2. ویژگیهای بهره برداران از نظر سطح سواد (50 درصد بیسواد و اکثریت کم سواد) و متوسط سن بالای 45 سال و پراکنده در بیش از 3000 روستا و آبادی
3. پایین بودن راندمان تولید و وجود شکاف 3 تا 7 برابری متوسط تولید با رکوردهای کشاورزان پیشرو و نمونه در شرایط اقلیمی و منابع تولید یکسان
4. پایین بودن راندمان، کارایی و بهره وری آب مصرفی در بخش کشاورزی
5. پایین بودن بهره وری عوامل تولید در بخش کشاورزی (نیروی انسانی، سرمایه، تکنولوژی، آب و خاک).
6. تغییرات اقلیمی و خشکسالی های پی در پی و کاهش شدید آب دریاچه ارومیه و تهدیدات زیست محیطی و اثرات آن درتولید و معیشت در منطقه.
7. بالا بودن ریسک تولید و متکی بودن اغلب تولیدات به استفاده از توانایی و امکانات طبیعی و اقتصادی نبودن اغلب فعالیت ها در این بخش نسبت به سایر بخشهای اقتصادی از جمله خطرات ناشی از تغییرات آب و هوایی، حوادث غیر مترقبه مثل سیل، تگرگ، سرمازدگی و خشکسالی و تنش های زنده مثل آفات و بیماریهای کلیدی و قرنطینه‌ای.
8. نابسامانی نسبی در شبکه تامین و توزیع نهاده های کشاورزی و عدم دسترسی به موقع و آسان کشاورزان به نهاده ها (سم، بذر، کودهای شیمیایی وآلی) و وجود عوامل و شبکه های سودجو و غیر مجاز.
9. خرد و پراکنده بودن قطعات اراضی و غالب بودن نظام بهره برداری خرد و دهقانی و عدم کارایی این نظام در شرایط فعلی.
10.پایین بودن میزان صادرات محصولات مزیت دار و مشکلات موجود در امر صادرات (عدم وجود پایانه صادراتی و مشکلات گمرکی) با توجه به پتانسیل استان
11. پایین بودن میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی (دولتی، بخش خصوصی و . . . ) به نسبت سهم این بخش در تولید ناخالص ملی، صادرات، اشتغال و امنیت غذایی
12. بالا بودن هزینه های تولید و قیمت تمام شده محصولات تولیدی و عدم توان رقابت پذیری محصولات مزیت دار در بازار جهانی و منطقه ای.
13... ناکار آمدی نظام حمایتی از تولید و پایین بودن ضریب نفوذ بیمه کشاورزی و ضعف های موجود در ساختار ها، قوانین، عملکردهای صندوق بیمه.
14. پایین بودن مواد آلی خاکهای زراعی و تغییر کاربری غیر اصولی بی رویه اراضی وخاک های باارزش وثروت ملی
15. مصرف بی رویه کودهای شیمیایی، سموم دفع آفات نباتی و هورمون ها و عوارض ناشی از باقیمانده این عناصر در محصولات تولیدی
16. پایین بودن ضریب پوشش برنامه های ترویجی و عدم تناسب تعداد مروج به بهره بردار و کاهش چشم گیر اعتبارات تخصیصی به ترویج کشاورزی
17. پایین بودن ضریب و درجه مکانیزاسیون در زیر بخش های مختلف مراحل مختلف تولید. وفرسوده بودن ناوگان موجود
18. عدم شکل گیری تشکل های قدرتمند در بخش کشاورزی و متشکل نبودن بهره برداران و عدم برخورداری انان از حقوق صنفی و مشارکت نداشتن در فرآیند تصمیم سازی و تصمیم گیری.
با عنایت به مشکلات و چاش های ذکر شده برای حل این مسائل چه باید کرد؟ و رسالت امروز جهادگران عرصه های تولید و حماسه سازان اقتصادی در شرایط کنونی و بویژه در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی چیست؟ و برای تحقق چشم انداز ترسیمی نظام در حوزه بخش کشاورزی چه باید کرد.؟
خوشبختانه در شرایط کنونی
. الحمدلله سیاست های کلی بخش کشاورزی بعد از تایید مقام معظم رهبری نهایی و ابلاغ گردیده و به عنوان چراغ راه متولیان امر در این عرصه می‌درخشد .
.روی کرد حاکم بر اقتصاد جامعه، روی کرد اقتصاد مقاومتی تعریف شده است اقتصادی که پویاست و در برابر تهدیدات و دشمنی های استکبار مقاوم بوده و بر رشد و بالندگی خود ادامه می دهدکه با عنایت به شاخصه های این روی کرد بویژه در سال حماسه اقتصادی بهره گیری از فرهنگ جهادی گامهایی که باید برداشته شوند عبارتنداز.
یکی از راهکارهای اساسی در سال حماسه اقتصادی و رویکرد اقتصاد مقاومتی بالا بودن بهره وری عوامل تولید و بهره وری تولیدکل می باشد .
بهره وری زمین و خاک ، بهره وری آب، بهره وری نیروی انسانی، بهره وری سرمایه، بهره وری ماشین آلات و مکانیزاسیون
برای بالا بودن بهره وری نیروی انسانی بخش باید از تمام پتانسیل های موجود در جامعه کشاورزی و استان اعم از دانشگاه، مراکز تحقیقاتی، مروجین و کارشناسان، عناصر و عوامل شبکه ترویج و رسانه های دیداری و شنیداری و نوشتاری بهره جست تا با افزایش سطح پوشش برنامه های ترویجی و تسریع در فرآیند انتقال یافته ها جدید به عرصه های تولید، سطح اطلاعات و آگاهی ومهارت بهره برداران را بالا برده و توان آنان را در استفاده از ابزار و عوامل و نهاده های تولید ارتقاء داد و کشاورزی را از حالت سنتی به سمت کشاورزی دانش بنیان هدایت کرد.
بالا بردن بهره وری آب امروزه یکی از رسالت های همه دستگاههای ذیربط و مسئول در استان است. بالا بردن راندمان کارایی و بهره وری آب نیاز به دید سیستمی و مدیریت یکپارچه حوضه آبخیز دریاچه ارومیه دارد بطوریکه از اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری گرفته تا احداث و بهسازی کانالهای آبیاری عمومی و انتقال آب با لوله از مبدأ تا مزرعه، اصلاح روشهای آبیاری و آرایش کشت و توسعه طرحهای تجهیز و نوسازی و تسطیح و یکپارچه سازی اراضی و تحویل حجمی آب و ساماندهی چاههای غیر مجاز می باشد که تحقق این مهم در سایه عزم و اراده هماهنگ دستگاههای متولی و همراهی حوزه نشینان و بهره برداران از منابع آبی و مشارکت جوامع محلی را می‌طلبد که این مقوله با روحیه و فرهنگ جهادی امکان عملیاتی شدن دارد.
بالا بودن بهره وری اراضی کشاورزی و رسیدن بر پتانسیل تولید و حفظ خاک های زراعی با ارزش و افزایش مواد آلی و کاهش فرسایش
در دنیا یکی از شاخص های توسعه یافتگی و ثروت ملی را با عمق خاک های زراعی و مدیریت پایدار و میزان مواد آلی خاک ها در حوزه کشاورزی می‌سنجند .
در سال حماسه اقتصادی و با روی کرد اقتصاد مقاومتی باید منابع پایه حفظ شود و از تخریب و فرسایش آن جلوگیری گردد یعنی تعادل دام و مرتع، یعنی جلوگیری از شخم عمود بر شیب با بالا بردن آگاهی کشاورزان، یعنی توسعه کشاورزی حفاظتی و مدیریت بقایای گیاهی و کاهش تردد تراکتور در زمین و توسعه خاک ورزی حفاظتی و کم خاک ورزی و بی خاک ورزی، یعنی توسعه تحقیقات کاربردی در زمینه های بهزراعی و به نژادی و کاهش شکاف ت4تا7برابری تولید و بالا بردن راندمان تولید در واحد سطح، یعنی افزایش مواد آلی خاک با رعایت تناوب تغذیه مناسب و برگرداندن آنچه از طبیعت گرفته ایم و رساندن آن به تعادل.
در سال حماسه اقتصادی باید با بهره گیری از فرهنگ جهادی روند سرمایه گذاری در بخش توسعه یابد و موانع و بازدارنده ها برطرف و فرآیند ها اصلاح شود، یعنی تحول در شناسایی عرصه های مستعد و استعداد یابی اراضی و سهولت در واگذاری اراضی، سهولت در صدور مجوزها و نظام‌مند و جهت دار کردن آنها، ایجاد ثبات و امنیت در سرمایه گذاری و کاهش ریسک سرمایه و سرمایه گذاری .
در سال حماسه اقتصادی و اقتصاد مقاومتی باید توجه و تأکید بر تولید داخلی و حمایت از تولید و فرهنگ سازی مصرف تولیدات داخلی باشد ، که این مهم زمانی محقق خواهد شد که تولیدات داخلی بویژه در بخش کشاورزی سه مقوله اساسی یعنی ارتقاء و کیفیت و سلامت تولید، کاهش هزینه های تولید و پایین آمدن قیمت تمام شده را تجربه نماید و مصرف محصولات تولید داخل به فرهنگ عمومی تبدیل شود.
در سال حماسه اقتصادی در استان آذربایجان غربی به لحاظ تغییرات اقلیمی و شرایط آب و هوایی و روند تدریجی خشک شدن دریاچه ارومیه اصلاح الگوی کشت وعملیاتی کردن الگوی کشاورزی پایدار یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. توقف توسعه افقی سطح زیر کشت و کاهش سطح زیر کشت محصولات پر توقع به آب و انتقال بین حوضه ای کشت محصولات اساسی با نیاز آب بالا، و تحقیقات کاربری جهت دستیابی به ارقام مقاوم به تنش خشکی و طول دوره رشد کوتاهتر و سوق دادن کشت در مسیر بارندگی و بهره گیری حداکثر از بارش های پاییز و زمستان وبالا بردن راندمان آبیاری از جمله برنامه های اساسی است که باید مورد توجه جهادگران عرصه های تولید و سازندگی و کشاورزان تحت کوشش و فهیم استان می باشد.
در سال حماسه اقتصادی معرفی الگوی کشاورزی پایدار که در آن مشارکت همه گروههای ذی نفع و ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی در نظر گرفته شده و عملیاتی شدن آن در قالب پایلوت های شهرستانی یک ضرورت است که در قالب سایتهای الگویی پی گیری شود.
ایجاد زنجیره تولید و حل مشکلات بعد از تولید و ساماندهی بازار و عرضه محصولات کشاورزی در سال حماسه اقتصادی یکی از ضرورت های اساسی است که باید گامهای اساسی برداشته شود. ایجاد تشکل های واسط و خوشه های بعد از تولید کامل کردن زنجیره از تولید تا مصرف و کاهش نقش واسطه ها و حداقل کردن حاشیه های بازاریابی و تقویت تشکل های موجود و افزایش تعداد تشکل ها ی فراگی وتخصصی در حوزه های زراعت و باغبانی از دیگر برنامه های اساسی در این راستا خواهد بود.
بهره گیری از علوم و فناوریها جدیدی در بخش کشاورزی و کاهش شکاف و فاصله کشاورزی استان و کشور با دنیاو استفاده کاربردی از علوم و تکنولوژی روز دنیا از جمله نانو ، بیوتکنولوژی، انرژی هسته ای از ضرورت های حرکت و عبور از کشاورزی سنتی و معیشتی به سمت کشاورزی بهره ور و پایدار است. داشتن کشاورزی توسعه یافته زمانی حاصل می شود که فاصله بین دانشگاه و تحقیقات و اجرا و کشاورز به حداقل برسد و پیوند مستحکم بین علم و عمل ایجاد شود و فاصله و دیوارهای بلند و شکاف بین مقاله و مزرعه از بین برود و بانشر وانتقال دادن یافته های تحقیقاتی و علوم جدید به پیکره بخش کشاورزی تحول جدی و اساسی در این بخش ایجاد گردد .
حل مشکلات و چالش های ذکر شده در بخش کشاورزان استان به تنهایی از عهده سازمان جهاد کشاورزی امکان پذیر نیست مگر اینکه با تحول در نگرش و دید مسئولین اجرایی دستگاههای ذی ربط و متولی وتحول در بینش کشاورزان وجامعه تولید ،الگو رفتن از روحیه و فرهنگ اصیل جهادی و ایجاد یک زندگی مشترک با کشاورزان و جوامع محلی و تشکل ها و توانمند سازی آنان می توان مشکلات را یکی پس از دیگری برطرف و تهدیدات را به فرصت ها و ضعف ها را به قوت ها تبدیل کرد.
آری ، حماسه اقتصادی همان تجلی فرهنگ ومدیریت جهادی یعنی برداشتن گامهای بلند در تحقق مطالبات مقام عظمای ولایت از بخش کشاورزی و جهادگران در شرایط کنونی .
- یعنی برداشتن شتاب وجهش بلند و حرکت های میان بر در رسیدن به خود کفایی و امنیت غذایی بویژه گندم و محصولات اساسی با تکیه بر منابع داخلی
- یعنی ایجاد یک مدیریت پایدار پایه و طبیعی و حفظ ثروت ها و ذخایر ارزشمند طبیعی
- یعنی ایجاد یک مدیریت علمی وتلاش برای اقتصادی کردن تولید
- یعنی توجه به زندگی و معیشت کشاورزان و توسعه روستایی و بالا بردن رفاه آنان
- یعنی کاربردی کردن تحقیقات و ترویج و نشر یافته های تحقیقاتی به عرصه های تولید
- یعنی روان سازی سرمایه گذاری و رفع موانع پیش روی تولید
- یعنی جلوگیری از خام فروشی و تبدیل محصولات خام به ارزش افزوده بالادر بخش کشاورزی
- یعنی بهره گیری از تمام توان ها ظرفیت های کشور و استانها بویژه منابع و سرمایه هایانسانی
- یعنی داشتن کشاورزی پایدار و دانش بنیان وطراحی نقشه راه برای کشاورزی استان
آری ، عزیزان اگر روزی با ویژگیها وخصائص فرهنگ جهادی که برشمردیم و با ایثار و شجاعت و شهامت و وصف ناپذیر توانسته ایم از امام عزیز و معمار کبیر انقلاب لقب سنگر سازان بی سنگررا به ارمغان بگیریم امروز هم با اطاعت و پیروی خالصانه از فرامین مقام معظم رهبری وبرداشتن گامهای استوار وبا حرکت جهادی می توانیم لقب دیگری در عرصه جدید با عناوین جهادگران عرصه تولید، دانش و خود کفایی وحماسه سازان اقتصادی را کسب نماییم.انشاالله
در خاتمه یادی می کنم از شاعر پر آوازه ارومیه، برادر بیت اله جعفری که در وصف شهدا و جانبازان جهاد سازندگی اشعاری را در سال 64 سروده بودند که چند بیت را تقدیم می کنم به جمع حاضر و روح بلند شهدا والا مقام جهاد سازندگی استان.
بیز جهاد سنگرینده سلیمانلار ورمیشیخ فریدون کشتگر تک، قهرمانلار ورمیشیخ
فریدونون شانینی الله بیان ادیبدیر تخصص اون ایمانین، قانی بیان ادیپدیر
ابوالفتحی چالیشدی داغدا بوزدا تولحیده الله گوجی واریدی او گولدا او بیلیحده
ای اسماعیل ای اورمونون اصلانی ای الله ها هدیه ورن او گوزلزین قربانی
بویولدا جانان گچن دوغوردان آزاده دیر طلا تپه شهیدی ملک حسن زاده دیر
ایندی بوجور شهیدلر شاهددیلر بیزلره گلین بیزده اورمویاخ، مقاملارا میزلره

روحشان شاد وراهشان پررهرو باد والسلام

تهیه و تنظیم : امین آقائی - مشاور رئیس سازمان و مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی
سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی - 17/بهمن/1392


1 

كپي رايت © توسط سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی حق مالكيت مادي و معنوي براي اين درگاه محفوظ است .

نگارش متن در تاريخ : 11/12/1392 @ 14:25:41 (1682 بازديد)

[ بازگشت ]