روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی

اهداف و معرفی سامانه ارتباط مردمی حفاظت اراضی کشاورزی (131)
تاريخ : سه شنبه ، 9 آذر ماه ، 1395
موضوع :
معرفی سامانه:
  • اساس قانون ، هرگونه تغییر کاربری و تفکیک اراضی کشاورزی ، ساخت و ساز و دیوارکشی در مزارع و باغ ها بدون اخذ مجوز سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است و علاوه بر قلع و قمع بناهای احداثی با متخلفان طبق قانون برخورد خواهد شد.
  • بی شک مشارکت و نظارت عمومی مردم شریف کشورمان بهترین و موثرترین راه برای حفاظت از سرمایه های ملی کشور است. شهروندان می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخریب و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی ، مراتب را از طریق تماس با سامانه ارتباط مردمی حفاظت اراضی کشاورزی (تلفن131) و یا مراجعه به واحدهای کشیک مستقر در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و مدیریت‌های امور اراضی استان اطلاع دهند.
  • شهروندان می توانند هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز را به گشت‌های حفاظت اراضی کشاورزی محل وقوع تغییر کاربری اطلاع دهند. گشت‌های حفاظت اراضی کشاورزی در ایام تعطیلات نوروز نیز با گشت‌زنی مستمر و حضور فعال در عرصه‌های کشاورزی و نیز دریافت گزارش‌های دریافتی توسط سامانه 131 ، مزارع و باغ‌ها را رصد کرده و با هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز و اقدام به تغییرکاربری و تخریب برخورد خواهد کرد.
  • از عموم مردم به‌ویژه روستاییان و کشاورزان سختکوش درخواست می‌شود اگر قصد احداث بنا یا دیوار کشی اراضی زارعی و باغی خود را دارند ، حتما قبل از هرگونه اقدامی ، از طریق تماس با سامانه ارتباط مردمی حفاظت اراضی کشاورزی ( 131) و یا با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و یا مدیریت امور اراضی استان مشاوره نموده و برای دریافت مجوز اقدام کنند.

افتتاح سامانه 131اراضی درمورخ 29-9-94 در استان افتتاح گردید.


اهداف سامانه
سامانه 131 هدف ارتباط مردمی برای اطلاع‌رسانی برای پیشگیری و برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی زراعی و باغی راه‌اندازی می‌شود و آماده دریافت هر گونه خبرها و اطلاعات مردمی در این باره است.
نظارت بر اراضی واگذار شده، حفظ اراضی کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری‌های غیرمجاز و گشت‌های ویژه برای حفظ اراضی از اهداف افتتاح سامانه ارتباط مردمی و گشت ویژه حفاظت از اراضی کشاورزی است.
قرار نیست کسی مانع ساخت و سازهای مجاز در استان شود، ولی باید در مقابل تخلفها و تجاوزها ایستاد، زمین‌های مرغوب کشاورزی به عنوان ذخیره زیستی برای آیندگان محسوب می‌شوند، بنابراین حفظ و نگهداری آنها باید در دستور کار قرار گیرد. نباید اجازه داد تغییر کاربریها به مرحله صدور دستور قلع و قمع برسد یا زمینی از انتفاع خارج شود، چرا که در این صورت سرمایه ملی تلف می‌شود و زمین نیز به حالت کشاورزی باز نمی‌گردد. مهم‌ترین رکن استقرار و فعالیت سامانه، تامین بستر لازم و تسهیل شرایط برای افزایش مشارکت مردم برای حفاظت از عرصه‌های کشاورزی و منبع پایه کشور و دریافت اخبار و گزارش‌های مردمی در این زمینه است.
مستندسازی مستمر گزارش‌ها و فعالیت‌ها از سوی تمامی حلقه‌های زنجیره حفاظت اراضی کشاورزی از مرحله دریافت گزارش از سوی اپراتور سامانه 131 تا اقدام نیروهای گشت حفاظت اراضی، نقش مهمی در دقت‌عمل و انجام موثر و قانونی وظایف ایفا می‌کند. ارزیابی مستمر اخبار و گزارش‌های دریافتی در افزایش اعتماد عمومی مردم به پیگیری گزارش‌ها، شفاف‌سازی این فعالیت و به‌ویژه اثربخشی این سامانه در جهت صیانت از اراضی کشاورزی و منابع پایه کشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
ثبت نتایج پیگیری‌ها در سامانه، ارائه مستمر نتیجه بررسی‌ها به مسئولان امور اراضی، اعلام نتیجه به گزارش‌دهندگان و دریافت گزارش‌های موضوعی و آماری از مراحل مختلف چرخه دریافت تا پیگیری هر گزارش، از جمله اقداماتی است که مرکز فرماندهی و کنترل سامانه حفاظت اراضی کشاورزی در استان و مدیریت امور اراضی در این زمینه انجام می دهد.منبع این مطلب سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی
http://www.waaj.ir

آدرس این مطلب در اینترنت :
http://www.waaj.ir/mods.php?id=News&file=article&sid=3670