تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها

تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
 

منوي اصلي

 سامانه مدیریت تسهیلات بانکی 
 توسعه سامانه های نوین آبیاری 
 ثبت نام شناسنامه بهره بردار 
 درخواست صدور پروانه 
 سامانه ثبت اطلاعات ایثارگران 
 سامانه ثبت نام تسهیلات بانکی 
 سامانه خدمات فنی و مشاوره ای 
 سامانه رسیدگی به شکایات سازمان جهاد کشاورزی 
 سامانه سوخت 
 سامانه شناسنامه بهره بردار 
 سامانه فراگیر آموزش کارکنان 
 سامانه کارمند ایران 
 طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی 
 فرم بازدید و نظریه کارشناسی 
 هواشناسی و سیبستم باران 
 پنجره واحد خدمات الکترونیک و ثبت درخواست مجوز 
 فرآیند ارائه خدمات مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی 
 فرآیند ارائه خدمات معاونت بهبود تولیدات دامی 
 فرآیند ارائه خدمات معاونت بهبود تولیدات گیاهی 
 فرآیند ارائه خدمات معاونت توسعه مدیریت و منابع 
 پرسشنامه طرح تکریم ارباب رجوع 
 آرشیو خبری 
 آشنایی و ارتباط با مسئولین 
 اطلاعات تماس با سازمان 
 اهداف كلان وزارت جهاد كشاورزی 
 تاريجچه و قانون تشكيل وزارت جهاد كشاورزی 
 ساختار تشکیلاتی 
 سياستهای كلی نظام اداری 
 منشور اخلاقي سازمان 
 وظايف و اهداف جهاد كشاورزی 
 اداره کل امور عشایر 
 اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری 
 اداره کل دامپزشکی 
 سازمان تعاون روستایی استان 
 سازمان نظام مهندسی کشاورزی 
 صندوق توسعه کشاورزی 
 مرکز تحقیقات کشاورزی 
 حوزه نمایندگی ولی فقیه 
 معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی 
 معاونت بهبود تولیدات دامی 
 معاونت بهبود تولیدات گیاهی 
 معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی 
 روابط عمومی 
 مدیریت ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات 
 مدیریت امور اراضی 
 مدیریت تعاون روستایی 
 مدیریت حراست سازمان 
 مدیریت شیلات 
 مدیریت صنایع کشاورزی 
 مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی 
 آرشیو خبری 
 فرایند های خدمت 
 لیست شرکت های خدمات فنی و مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی 
 اداره کل هواشناسی 
 استانداری 
 صدا و سیما 
 بانک اطلاعات داده های کشاورزی 
 تنوع گیاهان دارویـی در آذربایجـان غربی و تاثیر آن بر اقتصاد و توسعه بخش کشاورزی استان 
 بخشنامه ها و دستورالعمل ها 
 سازمان اموراراضی کشور 
 سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی 
 مرکز آمار ایران 
 نقشه جامع علمی کشاورزی 
 تلفن های سازمان 
 زمان ملاقات عمومی مدیران 


 

نظرسنجي

اين بلوک فاقد محتوا مي باشد .
 

پیوندها

 
اين نشانگر را هنگام مطالعه متن به جاي مورد نظر انتقال دهيد

روابط عمومي: به همت یک کارآفرین اقتصاد مقاومتی ارزش اقتصادی میوه با خشک کردن سه برابر شد / صادرات میوه خشک به ترکیه و روسیه

 

 یک کارآفرین اقتصاد مقاومتی با روش خشک کردن میوه، علاوه بر ایجاد سه برابری ارزش افزوده برای میوه، آن را به ترکیه و روسیه صادر کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به نقل از خبرگزاری فارس ، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی یکی از بهترین راهکارهای اشتغال زایی در مناطق روستایی است که جلوگیری از مهاجرت بی رویه از روستا به شهر، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش ارزش افزوده محصولات و پیشرفت اقتصادی - اجتماعی مناطق روستایی را به همراه دارد.
صنایع تبدیلی از قابلیت ایفای نقش تعیین کننده در تنظیم بازار محصولات کشاورزی نیز برخوردار است. بیشتر کشاورزان از عرضه همزمان محصولاتشان در بازار و کاهش شدید قیمت متضرر می‌شوند و این در حالی است که با استفاده از صنایع تبدیلی می توان محصولات کشاورزی را در خارج از فصل به بازار عرضه کرد.
هم اکنون ضایعات بخش کشاورزی ایران حدود 30 درصد است که ارزش این حجم از ضایعات بین 5 تا 8 میلیارد دلار برآورد می شود. این در حالی است که با فرآوری این میزان ضایعات، می توان سالانه حدود 15 میلیون نفر را تغذیه کرد. ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی مؤثر ترین راهکار برای کاهش حجم ضایعات کشاورزی به شمار می رود.
اسماعیل اطمینان، یکی از برگزیده های همایش ملی طلایه داران اقتصاد مقاومتی است که با خلاقیت و ابتکار در تولید انواع میوه خشک یا اصطلاحا چیپس میوه موفقیت های زیادی کسب کرده و توانسته برای محصول درجه 1 خود مشتری های برون مرزی پیدا کند.
از کمیته های انقلاب تا زمین کشاورزی
اسماعیل اطمینان درباره علت ورودش به عرصه صنایع تبدیل و خشک کردن انواع میوه جات می گوید: «سال های ابتدایی انقلاب بیشتر وقت من به حضور در کمیته های انقلاب سپری شد تا اینکه با تحقق ماموریت کمیته ها و برقراری امنیت در کشور دوباره به زمین کشاورزی برگشتم. در کنار کار کشاورزی کار تولید ظروف یک بار مصرف را هم با تاسیس یک گارگاه پیگیری می کردم و به عنوان کارآفرین برتر مورد تقدیر قرار گرفتم. مساله ای که همیشه بنده را به عنوان یک کشاورز علاقمند به کار زراعت آزار می داد، پرپر شدن بخش قابل ملاحظه ای از محصولات کشاورزی جلوی چشمانم بود. هر سال حداقل 30 درصد محصولاتم به دلیل نبود مشتری، فقدان سردخانه و ... فاسد می شد و از بین می رفت.
او می افزاید: «با مطالعاتی که انجام دادم، عرصه صنایع تبدیلی کشاورزی را شناسایی کردم. متوجه شدم در صورت استفاده از صنایع تبدیلی می توان امکان عرضه خارج از فصل انواع میوه جات را در بازار فراهم کرد، ماندگاری آن ها را از یک هفته تا یک سال افزایش داد و مهمتر از همه اینکه ارزش اقتصادی آن را چند برابر کرد. بالاخره با کمک بسیج سازندگی یا علی (ع) گفتیم و کار را شروع کردیم.
اختراع دستگاه های جدید و آنزیم بری با بخار
اطمینان در کارگاه تولید میوه خشک خود برای 10 نفر اشتغالزایی کرده است که همه آن ها جوانان تحصیل کرده در رشته های شیمی، صنایع غذایی، کشاورزی و ... هستند. او خاطرنشان می کند: «تولید محصول ارگانیک و عاری از مواد شیمیایی برگ برنده کارگاه ماست. همه میوه ها قبل از ورود به چرخه تولید توسط مهندس کنترل کیفیت بررسی می شوند و در صورتی که مشخص شود در تولید میوه ها از سموم آفت کش استفاده شده بلافاصله برگشت می خورد. در تولید میوه خشک بیشتر کارگاه ها از سموم شیمایی در مرحله شست و شو استفاده می کنند. اما ما توانستیم یک راه حل ابتکاری به عنوان جایگزین شوینده ای شیمیایی پیدا کنیم. شست و شوی میوه ها و عملیات آنزیم بری در کارگاه ما با استفاده از بخار آب انجام می شود و برای این کار خودمان دستگاهی بی نظیر اختراع کرده ایم.
این فعال اقتصاد مقاومتی درباره دستگاه های صنایع تبدیلی مورد استفاده اش، اظهار می کند: «دستگاه آنزیم بر و پوست کن اختراع خودمان است. دستگاه پوست کنی که اختراع کردیم در جهان لنگه ندارد. این دستگاه در هر ساعت 100 کیلوگرم سیب را پوست می کند، برش می دهد، حلقه حلقه می کند و تفاله اش را می گیرد. وجود کمپرسور به دلیل نشست هوا، آب و روغن عامل ایجاد آلودگی در محصول نهایی است. ما توانستیم با جایگزین کردن پنوماتیک، کمپرسورها را حذف کنیم تا محصولی کاملا ارگانیک تولید کنیم. قیمت دستگاه آنزیم بر در داخل کشور 14 میلیون تومان و در ترکیه 130 میلیون تومان بود اما ما آنقدر قطعه خراب کردیم تا فقط با 13 میلیون تومان این دستگاه را در کارگاه ساختیم.
ایجاد ارزش افزوده
برگزیده همایش ملی طلایه داران اقتصاد مقاومتی درباره محصولات تولیدی اش، می گوید: «سیب، گلابی، آلو، کیوی، آلبالو، قیسی، انبه، نارگیل، نارنگی و پرتقال میوه هایی هستند که از آن ها چیپس میوه تولید می کنیم. آلوی خاکی یکی از میوه هایی است که دربازار مشتری بسیار کمی دارد اما وقتی ما آن را به میوه خشک تبدیل کردیم، پرتقاضا ترین محصول کارگاه و پادشاهِ میوه های خشکمان شد. میوه زعفرانی، شکلاتی، کنجدی و گردویی از جمله محصولات ابتکاری ماست. صنایع تبدیلی حقیقتا بمب ارزش افزوده است. مثلا فرض کنید قیمت هر کیلوگرم سیب 10 هزار تومان باشد. از هر 10 کیلوگرم سیب، 1 کیلوگرم چیپس سیب بدست می آید، قیمت این 1 کیلوگرم میوه خشک در بازار بین 30 تا 50 هزار تومان است.»
اسماعیل اطمینان توانسته مشتری هایی در ترکیه و روسیه برای کارگاهش دست و پا کند؛ مشتری هایی که بسیار پر و پا قرصند و سفارش های زیادی به او داده اند.
وی در این باره می گوید: «ترکیه در تولید میوه خشک کشور صاحب سبکی است. وقتی محصولات را برای معرفی به آنجا فرستادیم، چندی بعد دعوتنامه معاون وزیر بازرگانی ترکیه به دستمان رسید. به ترکیه سفر کردیم و متوجه شدیم از محصولات بسیار خوششان آمده است. در آنجا اصرار داشتند که من کارگاهم را به ترکیه منتقل کنم و در آنجا مشغول به کار شوم و انواع مشوق ها را هم ارائه کردند.»
صادرات به ترکیه و روسیه
وی می افزاید: «من می دانستم که وظیفه ملی من ایجاد شغل در داخل خاک کشورم است و نباید کارگاه را از ایران خارج کنم، پس سعی کردم به زبان اقتصاد آن ها را متقاعد کنم که به جای فکر کردن به تغییر مکان کارگاه من از ایران به ترکیه، به خرید محصول صادراتی ایران فکر کنند. به آن ها گفتم شما از طعم محصولات من خوشتان آمده اما باید بدانید این این میوه ها با این طعم متفاوت و دلپذیر فقط در ایران تولید می شود و در هیچ جای دیگر جهان از جمله ترکیه یافت نمی شود. اگر بخواهیم این میوه ها را از ایران به ترکیه بیاوریم هزینه زیادی دارد و قیمت تمام شده بسیار افزایش می یابد.
پس اجازه دهید من در ایران به کارم ادامه دهم و محصولاتم را به ترکیه صادر کنم که مورد موافقتشان قرار گرفت و در مرحله نخست سفارش ماهانه 5 تن میوه خشک را دادند. محصولات را برای روسیه هم ارسال کردیم و در مسکو مشتری خوبی پیدا کردیم که ماهانه 10 تن میوه خشک سفارش داد. البته برای پاسخگویی همزمان به نیاز داخل و نیز سفارش های صادراتی نیازمند گسترش کارگاه، افزایش تعداد دستگاه های صنایع تبدیلی و در نتیجه تسهیلات بانکی هستیم.
این فعال اقتصاد مقاومتی درباره حمایت های بسیج سازندگی می کوید: «گاهی اوقات اختصاص یک وام با مبلغ پایین اما به موقع و سریع از اختصاص یک وام میلیاردی با تاخیر و پیخ و خم اداری بسیار موثرتر و حیاتی تر است. بسیج سازندگی در اوج نیازمندی کارگاه به صورت فوری 30 میلیون تومان به من تسهیلات داد و همه چیز را احیاء کرد. بچه های بسیج برای کسب انواع مجوزها مرا یاری کردند و مسیر بروکراسی طولانی ادارات را کوتاه کردند. علاوه بر آن بسیج سازندگی خودش با مدارس استان وارد مذاکره می شد و من را به آن ها معرفی می کرد و در نتیجه بازار بسیار خوبی در داخل برای من فراهم کرد. نتیجه محبت آن ها شکل گیری یک کارگاه موفق در منطقه محروم سلماس است که قدرت صادرات به کشورهای توسعه یافته را دارد.
 

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ، 24 آذر ماه ، 1395 توسط waajadmin

 
 

لينكهاي وابسته

 

امتياز به خبر

امتياز متوسط: 0
آراء: 0

لطفا با انتخاب گزينه مناسب به اين مطلب امتياز دهيد :

عالي
خيلي خوب
خوب
معمولي
بد

 

انتخاب ها

 
"به همت یک کارآفرین اقتصاد مقاومتی ارزش اقتصادی میوه با خشک کردن سه برابر شد / صادرات میوه خشک به ترکیه و روسیه" | ورود / عضويت در سايت | 0 نظر
مسئوليت نظرات ارائه شده بر عهده كاربر مي باشد .
درگاه در قبال متن نظرات ارائه شده تعهدي ندارد !

كاربران مهمان حق ارائه نظر در مورد مطالب اين درگاه ندارند . لطفا فرم عضويت در سايت را تكميل نمائيد.