روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی

16هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار می گیرد
تاريخ : شنبه ، 9 خرداد ماه ، 1394
موضوع :


  استاندار آذربایجان غربی گفت: امسال در راستای احیای دریاچه ارومیه بیش از 16 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار می گیرد.


به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، قربانعلی سعادت با بیان این مطلب اظهارکرد : این میزان اراضی کشاورزی و باغی در راستای مصرف بهینه آب به شیوه های آبیاری نوین تجهیز می شوند.
وی گفت: برای اجرای این طرح که مقدمات آن با همکاری جهاد کشاورزی فراهم شده است برای هر هکتار 10 میلیون تومان اعتبار نیاز است.
سعادت با اشاره به تولید سالانه شش میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی اظهار کرد: این میزان تولید با مصرف آب در بخش کشاورزی به هیچ عنوان متناسب نبوده و با مصرف آبی که در استان وجود دارد تولید محصولات کشاورزی باید به مرز 14 میلیون تن افزایش یابد .
وی گفت: برای دستیابی به این میزان تولید باید 70 درصد اراضی کشاورزی و باغی استان به آبیاری قطره ای و بارانی تجهیز شود.
سعادت اظهار کرد: برای حمایت از کارخانه های قند موجود در آذربایجان غربی باید سالانه 21 هزار هکتار به کشت چغندرقند اختصاص پیدا کند تا مواد اولیه مورد نیاز آنها تامین شود.
وی از اضافه کشت هفت الی هشت هزار هکتار چغندرقند در استان خبر داد و گفت: کشت چغندرقند باید به صورت دوره ای و تناوبی در استان کشت شود تا در این زمینه اضافه تولیدی وجود نداشته باشد.
وي خاطرنشان كرد: ما نمي خواهيم از قبل احياي درياچه اروميه، حتي يك نفر بيكار شود چرا كه اگر بحث خشك شدن درياچه اروميه هم پيش نمي آمد، الگوي كشت و الگوي آبياري سنتي در اراضي كشاورزي بايد تغيير پيدا مي‌كرد.
استاندار آذربايجان غربي، توسعه شيوه آبياري‌ نوين در اراضي را از اساسي‌ترين عوامل در پيشبرد برنامه‌هاي احياي درياچه اروميه عنوان كرد و گفت: خوشبختانه مردم و كشاورزان استقبال خوبي از برنامه هاي احياي درياچه اروميه داشته اند و اميدواريم با تداوم اين همكاري ها، بتوانيم اراضي كشاورزي حاشيه درياچه اروميه را به سيستم هاي آبياري نوين مجهز نماييم.
سعادت اضافه كرد: آذربایجان‌غربی ظرفیت و پتانسیل خوبی در زمينه تبدیل کشاورزی سنتی به مدرن و مكانيزه دارد و باید با استفاده و حمایت از مردم و کشاورزان و بخش خصوصی استان بتوانیم برای پياده‌سازي الگوي کشاورزی پایدار اقدام نماييم.
ايجاد اشتغال جايگزين از مهمترين برنامه‌هاي ستاد احياي درياچه اروميه
وي، ايجاد اشتغال جايگزين و توجه به معيشت روستاييان در استان را از ديگر برنامه‌هاي مهم ستاد احياي درياچه اروميه عنوان كرد و افزود: استحصال پتاس از نمک دریاچه ارومیه از مهم‌ترین پروژه‌های مربوط به برنامه اشتغال جایگزین در آذربایجان‌غربی است كه در همين راستا تفاهم نامه‌ای را با یک شرکت سرمایه گذار داخلی منعقد كرده ايم.
سعادت اضافه كرد: همچنين در تلاش هستيم با توسعه تجارت مرزي و ايجاد بازارچه هاي مرزي در استان، به اشتغال و معيشت روستاييان و مرزنشينان استان كمك كنيم.
وي، ايجاد مناطق ويژه اقتصادي و گسترش و توسعه شركتهاي دانش بنيان در استان را از ديگر برنامه‌ها براي توانمندسازي جوانان و دانشجويان براي ورود به بازار كار عنوان كرد.
استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در امر اقتصاد مقاومتی باید بخش صنعت، گردشگری، تجارت و بازرگانی را رونق داد تا بتوان از وابستگی به نفت خارج شویم.
توسعه شیوه آبیاری نوین در اراضی کشاورزی و باغی حوضه دریاچه ارومیه از اساسی ترین عوامل در پیشبرد برنامه های احیای دریاچه ارومیه اعلام شده است.


منبع این مطلب سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی
http://www.waaj.ir

آدرس این مطلب در اینترنت :
http://www.waaj.ir/mods.php?id=News&file=article&sid=2086