روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی

پیش بینی برداشت بیش از 15 هزار تن آلبالو از باغ‌های آذربایجان‌غربی
تاريخ : شنبه ، 29 خرداد ماه ، 1400
موضوع :


سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه برداشت آلبالو از سطح تقریبی یکهزار و 650 هکتار از باغ‌های استان آغاز شده است، گفت : پیش بینی می شود  امسال بیش از 15 هزار و 200تن آلبالو از باغ‌های زیر کشت این محصول  برداشت شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، جلال بوتراب افزود: درختان آلبالو اغلب به صورت حاشیه کاری و به صورت باغ‌های پراکنده در سطح استان قرار گرفته‌اند.
سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه ارقام مجاری و محلی تنها رقم های آلبالوی موجود در استان به شمار می‌روند، اضافه کرد: از مجموع یکهزار و 650هکتار از باغ‌های بارور استان که زیر کشت آلبالو قرار دارند ، شهرستان خوی وارومیه به ترتیب بیشترین سطح زیر کشت این محصول را به خود اختصاص داده اند و در سایر شهرستانهای استان نیز در سطح کمتر کشت شده است.
وی اظهار کرد: بیش از 50 درصد آلبالوی تولیدی در استان در صنایع تبدیلی مصرف می‌شود.
بوتراب ادامه داد: محصول آلبالو عمدتا در صنایع تبدیلی و در منازل نیز توسط بانوان به صورت خشک شده ،در تهیه دمنوش، لواشک، فریز شده در یخچال و در مصارفی چون تهیه مربا و شربت کاربرد دارد.
وی اضافه کرد: باتوجه به کیفیت بالای آلبالوی منطقه، این محصول علاوه بر مصرف آن در داخل استان، به استان ها و کشورهای همجوار نیز صادر و در مصارف خانگی و صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آذربایجان‌غربی حدوداً دارای 120 هزار هکتار باغ است که میوه‌های سیب،هسته دارها، و انواع انگور، گلابی، گیلاس، و سایر میوه ها در آنها کشت می شود.منبع این مطلب سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی
http://www.waaj.ir

آدرس این مطلب در اینترنت :
http://www.waaj.ir/mods.php?id=News&file=article&sid=8008