روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی

تولید180 کیلوگرم پیله کرم ابریشم در آذربایجان غربی
تاريخ : يكشنبه ، 30 خرداد ماه ، 1400
موضوع :


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از برداشت 180 کیلوگرم پیله ترکرم ابریشم در سطح استان خبر داد.


 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، رضا یوسفی رضایی افزود: در جهت ایجاد اشتغال پایدار و تنوع بخشی به تولیدات دامی ، توسعه صنعت نوغانداری و تولید پیله کرم ابریشم به عنوان یک فعالیت زودبازده ، سودآور و اقتصادی در سطح استان به شمار می رود که در طی سالهای اخیر احیای این صنعت در دستور کار قرار گرفته است.

یوسفی رضایی با بیان اینکه شهرستان خوی از زمان های گذشته به عنوان یکی از مراکز مستعد توسعه این فعالیت بوده است ، بیان کرد:  در سال های اخیر در این خصوص فعالسازی  تعداد ۱۸ واحد نوغانداری با سطوح تولیدی مختلف توسط بخش خصوصی با هدایت و نظارت معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان واداره ترویج‌ شهرستان خوی عملیاتی شده است.

 وی ادامه داد: در اردیبهشت امسال بعد از توزیع چندین جعبه  تخم نوغان تفریغ شده بین بهره برداران این شهرستان ، حدود ۱۸۰ کیلوگرم پیله تر کرم ابریشم با کیفیت عالی با نظارت کارشناسان این معاونت تولید و برداشت شد که با قیمت توافقی هر کیلوگرم به مبلغ یک میلیون و سیصد هزار ریال به مراکز جمع آوری عرضه شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان با بیان اینکه نوغانداری به دلیل ویژگی‌هایی از جمله جنبی بودن و تکمیلی بودن بخش کشاورزی، در کنار سایر مشاغل می‌تواند موجب ایجاد اشتغال و تأمین درآمد برای خانوارهای روستایی و کشاورز شود، افزود: بی‌نیازی به سرمایه‌گذاری فراوان، بازگشت سریع سرمایه، کوتاه بودن دوره پرورش کرم ابریشم در حداکثر ۴۵ روز زمان کاری و فعالیت افراد مسن و جوانان، علی‌الخصوص بانوان خانه‌دار روستایی در این حوزه، از مزیت‌های این صنعت به شمار می‌رود.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با رونق و توسعه این فعالیت در سالهای آتی شاهد افزایش جهشی میزان تولید این محصول ارزشمند در استان آذربایجان غربی باشیم.منبع این مطلب سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی
http://www.waaj.ir

آدرس این مطلب در اینترنت :
http://www.waaj.ir/mods.php?id=News&file=article&sid=8012